Stomatologia dziecięca

Czym zajmuje się stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca polega na profilaktyce i leczeniu zębów dzieci i młodzieży. To właśnie zapobieganie przyszłym problemom z uzębieniem stawia się na pierwszym miejscu. Nie zapominamy jednak o tym, że przy zajmowaniu się najmłodszymi pacjentami, ważne jest zapewnienie im maksimum komfortu i nauczenie, że nie trzeba bać się wizyt u dentysty. Dlatego młodym pacjentom poświęcamy szczególną uwagę i stosujemy najnowocześniejsze metody by wizyty przebiegały w spokojnej i miłej atmosferze i przy wykluczeniu bólu oraz dyskomfortu. Zawsze zapraszamy na bezpłatne kontrolne wizyty co 3-4 miesiące dzieci z grupy wysokiego ryzyka zagrożenia próchnicą, a dzieci z grupy niskiego ryzyka są zapraszane co pół roku.

Kiedy przyjść z dzieckiem do dentysty?
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się stosunkowo wcześnie – około 2 roku życia – i być wizytą kontrolną. Jeśli dziecko pojawia się u dentysty gdy boli je ząb, trudniej wykształcić w nim zaufanie do lekarza i przekonać, że w gabinecie może być miło i przyjemnie. Nasz personel jest cierpliwy i przyjazny – każdy mały pacjent wychodzi od nas bardzo zadowolony. Nigdy nie oszukujemy naszych najmłodszych pacjentów. Zaufanie jest podstawą właściwej relacji.
Na kolejne wizyty dziecko powinno być przyprowadzane co 6 miesięcy. Oczywiście jeżeli zachodzi konieczność konsultacji czy leczenia we wcześniejszym okresie życia młodego pacjenta służymy pomocą. Naszym małym pacjentom oferujemy wypełnienia kolorowe, nagrody za bardzo dobre sprawowanie podczas wizyty i szereg usług poprawiających komfort podczas zabiegów.

Trzy spotkania = zdrowe zęby

Zapraszamy na wizytę wszystkich rodziców, którzy chcieliby aby w przyszłości ich dzieci cieszyły się równymi i zdrowymi zębami. Ponieważ nam także zależy na tym, by właściwie zadbać o młodych pacjentów, opracowaliśmy skuteczny system wizyt adaptacyjnych – w trzech krokach.
Pierwsza wizyta ma na celu zapoznanie się dziecka z nowym środowiskiem. Rodzic z dzieckiem przebywa w poczekalni, bawi się i obserwuje przychodzących rówieśników, których dentysta chwali i nagradza za właściwą postawę. Wizyta ma charakter poznawczy, jest nieodpłatna i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Prosimy tylko o zgłaszanie w recepcji chęci odbycia takiej wizyty.
Druga wizyta w gabinecie i zapoznanie się z jego wyposażeniem poprzez zabawę. Wożenie na fotelu góra-dół, pokazanie ile słonik (ślinociąg) wypija wody, oglądanie lustereczkiem ząbków u naszych maskotek z pełnym uzębieniem. Miło byłoby zajrzeć lustereczkiem do buzi małego pacjenta. Wizyta trwa ok. 15 min., wymaga wcześniejszej rezerwacji i jest odpłatna zgodnie z cennikiem.
Trzecia to już pełna wizyta adaptacyjna, która ma na celu ocenę stanu uzębienia dziecka, higieny jamy ustnej, a także zapoznanie rodziców z prawidłowymi nawykami żywieniowymi i higienicznymi i ustalenie planu leczenia, które będzie wdrożone na kolejnej wizycie. Wizyta trwa ok. 30 minut, wymaga wcześniejsze rezerwacji i jest odpłatna zgodnie z cennikiem.

Co robić, gdy dziecko się boi?

Strachu można uniknąć, niestety nie zawsze jest to możliwe. Gdy młody człowiek po raz pierwszy do przychodzi gabinetu stomatologicznego z bólem i z dużą liczbą ubytków, nie może kojarzyć tego miejsca z jakimkolwiek komfortem. Lekarz dentysta stykający się z taką sytuacją ma zawsze trudne zadanie do pokonania.
Jeżeli ciężko uporać się ze strachem dziecka przed wizytą w gabinecie, proponujemy premedykację lekową. Dzięki niej można osiągnąć zniesienie napięcia emocjonalnego, uspokojenie dziecka, zlikwidowanie uczucia lęku oraz wzmożenie działania środków znieczulenia miejscowego. Niektóre leki umożliwiają uzyskanie niepamięci wstecznej. Podanie premedykacji lekowej musi być poprzedzone wizytą w gabinecie.

Naszą zasadą jest przeprowadzanie bezbolesnego i komfortowego leczenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mimo wysiłków rodziców i lekarzy, dziecko może być przestraszone wizytą. Dlatego zapewniamy możliwość zastosowania sedacji wziewnej, czyli zabiegi z wykorzystaniem podtlenku azotu (gaz rozweselający). Tę metodę można stosować już u bardzo młodych pacjentów – od 3,5 roku życia. Podtlenek azotu jest zupełnie nieszkodliwy dla organizmu dziecka, a zapewnia relaks i komfort podczas wykonywania zabiegów.
Pacjenci mogą odczuwać mrowienie w dłoniach i stopach, uczucie ciepła, stan euforii, jak również lekkości lub ciężkości. Już po 3 minutach od zakończenia zabiegu działanie gazu całkowicie ustaje.

Czy warto w ogóle leczyć zęby mleczne?

Niestety, często rodzicom wydaje się, że leczenie zębów mlecznych nie ma sensu, a naraża dziecko na niepotrzebny stres związany z wizytami u dentysty. To zdecydowanie nieprawda – leczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne i ma wpływ na jakość i zdrowie zębów stałych.
Nieleczone zęby mleczne nie tylko sprawiają ból, ale wpływają na ogólne zdrowie organizmu. Brak leczenia zębów mlecznych może doprowadzić do konieczności ich usunięcia, a wczesna utrata tych zębów hamuje rozwój kości szczęk i może skutkować nieprawidłowym ustawieniem zębów stałych w przyszłości. Co więcej, braki w odcinku przednim mogą wpływać na mowę dziecka, a także wpływać na niższą samoocenę dziecka i utrudnione kontakty z rówieśnikami.
Nieleczone zęby mleczne, które kontaktują się z nowo wyrżniętymi, słabo zmineralizowanymi zębami stałymi, mogą powodować powstanie zmian rozwojowych i próchnicowych na ich powierzchni. Ale to nie koniec – nieleczone zęby mogą powodować różne choroby odogniskowe, w tym również choroby serca czy nerek. Warto zatem dbać o to, by problemy z zębami mlecznymi rozwiązywać szybko i skutecznie.
Niestety, czasem zaniedbania prowadzą do konieczności zastosowania leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba. Nawet w takiej sytuacji możemy jednak zapewnić młodym pacjentom maksimum komfortu.

Jak znieczulamy naszych Małych Pacjentów?

Stosujemy klasyczne środki znieczulające, ale tylko te, które są w pełni bezpieczne dla młodych pacjentów. Najczęściej stosowanym u nas środkiem znieczulającym jest artykaina. Obecnie jest to najbezpieczniejszy rodzaj środka znieczulającego można podawać go również kobietom w ciąży i karmiącym. Cały zabieg znieczulenia przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie lekarz dentysta aplikuje smakowy, kolorowy żel na dziąsło, chwilę odczekuje i następnie podaje właściwe znieczulenie. Żele mają na celu zminimalizowanie uczucia wkłucia i również odwracają uwagę małego pacjenta.
Dla zapewnienia komfortu dzieciom, stosujemy także metodę leczenia próchnicy bez wiercenia – piaskarkę abrazyjną Aquacut Quattro. Metoda jej działania polega na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem z płaszczem wodnym. Powietrze to jest wymieszane z tlenkiem glinu. Metoda ta jest bezpieczna zarówno przy zastosowaniu profilaktycznym, jak i przy opracowywaniu ubytków próchnicowych. Tlenek glinu nie stanowi żadnego chemicznego zagrożenia dla organizmu.